Tomasz SzramaTomasz Szrama
Urodzony w Polsce w 1970 roku, od 20 lat zamieszkały w Finlandii. Jego praktyka oscyluje pomiędzy różnorodnymi dziedzinami takimi jak sztuka akcji, fotografia i wideo. Niezależnie od medium, dominującym wątkiem we wszystkich jego pracach jest użycie własnego ciała i metod sztuki performance, takich jak działanie, gesty oraz fizyczna manipulacja przedmiotów codziennego użytku. Twórczość Szramy jest humorystyczna i autorefleksyjna, często stawiająca go w niemożliwych i niedorzecznych sytuacjach takich jak próba samobójczego powieszenia przy pomocy balonów napełnionych helem, pozostawienie go na zatłoczonej ulicy całkowicie unieruchomionego  w gipsie lekarskim, czy też przelot samolotem pasażerskim z własnym spadochronem. Jego praca dotyczy motywów takich jak podróż, zaufanie i zawsze obecna możliwość osobistej porażki.

Wszystko u mnie w porządku i jestem wystraszony na śmierć.
Nie mam ustalonych poglądów. Nie potrafię uwierzyć w żaden system i prawdę absolutną. Świat się rozwija. Kosmos rozszerza. Z wiekiem mam coraz więcej wątpliwości.
Moja sztuka to ciągły przepływ między szczerością, humorem i całkowitym zwątpieniem. Panicznie próbuję uchwycić istotę sytuacji i stan umysłu. Moje performance to forum, przestrzeń w czasie dla interakcji z widownią. Mam nadzieję, że w tych zaciekłych gestach widzowie znajdą dla siebie coś znaczącego, nawet transcendentnego. Ciągle naiwnie wierzę w to, że każdy może stworzyć zjawisko na kosmiczną skalę i jak czuję będzie to nic nieznaczące poświęcenie nieistotnego człowieka.