Biografia

Roi Vaara jest powszechnie rozpoznawalnym artystą performance o międzynarodowej sławie. Urodzony w Moss w Norwegii w 1953, rodzice Finowie. Studia: University of Art and Design, Helsinki, 1972-75; Jyväskylä University, Finlandia, 1976-77. Sztuką performance zajmuje się od 1982, a od 1988 działa w artystycznym kolektywie Black Market International. Wykonał ponad 300 różnych akcji prezentowanych na ponad 200 międzynarodowych wystawach/festiwalach, w 40 krajach. W 2001 Vaara zorganizował EXIT Festival – „Woodstock sztuki performance”, gdzie sztukę żywą zaprezentowało 300 różnych artystów. Vaara został uhonorowany Państwową Nagrodą w dziedzinie Sztuka przez Fińskie Ministerstwo Sztuki w 2000 r. oraz Nagrodą Ars Fennica przyznaną przez Fundację Henna i Pertti Niemistö w 2005 r. W 2010 r. Vaara został odznaczony orderem Pro Finlandia Medal of the Order of the Lion of Finland. Żyje i pracuje w Helsinkach w Finlandii

Statement

Gdzie jest klucz?

Księżyc widziany z Ziemi jest pozornie tego samego rozmiaru co Słońce. Więc jak?

Wszystko jest pod kontrolą. Research i 39. Wikicieknia / Wikiprzeciek.

Porządek i nieporządek są konceptami stworzonymi przez człowieka. Fragmenty układanki. Nadążasz?

Jak myślisz, kim jesteś w multiświeciae?

John F. Kennedy, prezydent wybrany w 1960 i zamordowany w zamachu w trakcie pełnienia swego urzędu, miał za sekretarkę panią Lincoln, podczas gdy Abraham Lincoln, prezydent wybrany w1860 i zamordowany w zamachu w trakcie pełnienia swego urzędu, miał za sekretarza pana Kennedy. Ma to sens? Dzwonek dzwoni. Uwarzaj na próg.

Brak wejścia. Nic. I tak to właśnie jest. Człowiek jest na feralnej wyprawie od dłuższego już czasu. Wybierz numerek. Skręć w lewo. Myśl w innych kategoriach.

Na przyład: niezły ubaw. Czy już cię obsłużono? MoreTo Fu? Zgniłe pomidory i inne warzywa? A gdzie wołowina? Kiedy coś widzisz, powiedz coś. Jedyny sposób by mądrze rozmawiać o polityce, to robić to na czworakach.

Nie mam nic do powiedzenia ale pieniądze mówią. Kiedy pieniądze mówią, jest shit. Ślisko gdy jest mokro. Shit jest dobry dla trawy żeby rosła. Upal się!

Bardzo interesujące… Czy wszyscy są zadowoleni? Medium jest przekazem. To jest sztuka performance.