Kamila Wolszczak

/Kamila Elżbieta Wolszczak de Loo aka. Elka, ur. 1988/

 

Jest artystką interdyscyplinarną. Mieszka i tworzy w Holandii. Ukończyła malarstwo o na UMCS w Lublinie i mediację sztuki na ASP we Wrocławiu. Zajmuje się sztuką na żywo – performance, opowiadaniem, instalacją, wideo, rysunkiem. Poza tym realizuje projekty artystyczne angażujące społecznie oraz przestrzeń publiczną. Główny nacisk kładzie na

koncepcje prowokujące spotkanie z innymi ludźmi, które prowadzą do skrzyżowania tego, co moje i twoje, prywatne i publiczne, wiejskie i miejskie, nowe i używane, faktyczne, a wymyślone, tymczasowe i wieczne. Te wszystkie różnice łączą się w procesie odkrywania i badania problematyki, w której poszukuje nowych początków, redefinicji. Interesują ją momenty wykluczenia i możliwości powrotów lub nowych definicji utartych ścieżek. Inspirację czerpie z relacji między ludźmi i przedmiotami oraz przestrzeniami i grupami. Jest miłośniczką współpracy, stąd często tworzy w duetach, z inspirującymi ją artystami z innych dziedzin oraz na stałe w duecie PARAperformance.

 

Otrzymała stypendium Ministra Kultury, stypendium marszałka woj. lubelskiego oraz była uczestniczką wielu międzynarodowych rezydencji artystycznych.

 

Jej wystawy i działania na żywo były prezentowane w Polsce oraz zagranicą w: Bludny Kanien (Opava, CZ), Witte Rook (Breda, NL), Goleb (Amsterdam NL), Kunstacademie Friesland (Leeuwarden NL), AIL (Wiedeń AT), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa PL), LUHOvaný Vincent (Luhačovice CZ), KunstHaus (Wiesbaden DE), WIPAW Duży Pokój (Warszawa PL), Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej (Ustka

PL), Miami New Media Festival, (Miami USA), Media Art Biennale (Wrocław PL), Muza space for art ( Jaffa Tel Aviv ISR), Galeria H2O (Barcelona ES).

www.kamilawolszczak.com