Biografia

Jacques van Poppel zaczął swoją karierę jako muzyk. Grał na skrzypcach elektrycznych w wielu (głównie ekperymentalnych) grupach muzycznych takich jak “Electric Paranoid Era”, “Lazarus” I “Blue Sound”. W 1974 “Blue Sound” zwyciężył “Jazz” Blizen”

Od 1981 Jacques van Poppel jest znany dzięki latom swojej działalności na różnych festiwalach performance I przez spotkania z różnymi artystami z wielu środowisk. W swoich performance’ach Van Poppel tworzy radykalną narrację opartą na pracy ze zwykłymi obiektami I związaną z jego “ulicznym” życiem osobistym I osobowością. Wymyśla sytuacje, w których łamie wrodzone założenia sztuki I nawiązuje intymną więź z publicznością. Niektóre z nieprzewidzianych rzeczy, które może zrobić to na przykład spotawienie namiotu, rozdawanie puszek piwa I słodyczy publiczności podczas pracy z przedmiotami takimi jak zabawki, szmatki I artykuły domowe. Używa tych przedmiotów w oryginalny sposób I tworzy kolaż wyobrażonej interpretacji  I akcji które ukazują nieskończone możliwości sztuki performance. Jacques van Poppel jest naturalnym artystą performance. Jego wiara w ludzi odzwierciedla czystą ludzkość wypełnioną otwartością, współczuciem I radykalną kreatywnością.

Van Poppel często współpracuje z innymi artystami, jest członkiem Black Market International od 1986. Wraz z niemieckim astystą Borisem Nieslonym tworzy “Tram-Duo in der Auszeit”. Holenderski puzonista Wolter Wierbos też jest jego regularnym partnerem.

Okazjonalnie udziela gościnnie wykładów w szkołach I uniwersytetach artystycznych, prowadząc warsztaty z młodymi studentami sztuki.