Ewa Świdzińska – urodzona w Milanówku w 1958 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się sztuką performans oraz fotografią i instalacją. Prowadzi autorskie warsztaty interdyscyplinarne. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performans, m.in. w Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim, EPAF w Lublinie, w projekcie  Polska Sztuka Akcji we Francji: Besançon- Lyon-Bourogne, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii, RIAP w Quebec City i Regina (Kanada),  „Tardis International” w Ipswich w Anglii, Perfidia  Perfearance w Galerii XX1 w Warszawie,  w działaniach w przestrzeni otwartej, np. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Ritual w Pedvale na Łotwie a także w projektach poświęconych sztuce kobiet, np. „Kobieta o Kobiecie” w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej, „Performance-esse” w Galerii Wozownia w  Toruniu, „Dzień Kobiet” w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Jej prace prezentowane były m.in. na wystawach: „100 fotek” w ACK UMCS w Lublinie (2008), „Od problemu symulacji do nowego symbolizowania” na 6. Biennale Fotografii w Poznaniu (2009); „Żywoty intymne” w Galerii Piekary w Poznaniu (2010); „Oh no, not sex and death again!” w PGS w Sopocie (2010); „Gramatyka gender” na Interphoto w Białymstoku (2013); „Ikonografia Kobiecej Intymności” w BWA w Zielonej Górze(2014);„Gorzki to chleb jest polskość”w BWA w Jeleniej Górze (2014); „Selfować” w Galerii Bielskiej BWA  w Bielsku Białej (2017) ; „Polki, patriotki, rebeliantki” w Galerii Miejskiej  Arsenał w Poznaniu (2017).

Dokumentacje działań artystki, zdjęcia, recenzje były publikowane  m.jn.w  „Magazynie Sztuki”, „Art&Business”, „Dekadzie Literackiej”, „Newsweeku”, „Obiegu”, „Szumie „, „Formacie”, „Exicie”, „Arteonie”, „Spam.art.pl” oraz w książkach: „Sztuka Kobiet” pod red. Jolanty Ciesielskiej i Agaty Smalcerz (wyd. Galeria Bielska BWA  2000); Krzysztof Jurecki „W poszukiwaniu sensu fotografii” (wyd. Galeria Wozownia, Toruń 2008); Izabela Kowalczyk „Matki-Polki, Chłopcy i Cyborgi. Sztuka i feminizm w Polsce” (wyd. Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań 2010). Kiwi z PL. Opowieści performerów pod red. Marty Ostajewskiej ( wyd. Wydział Artes Liberales , Uniwersytet Warszawski  2019).
Artystka uczestniczyła w programie Jana Świdzińskiego i Pawła Kamińskiego z cyklu „Alfabet polskiego performance”, emitowanym w TVP Kultura. Jurorka programu TVP SA. Dolina Kreatywna, z dziedziny Teatr.