Grupa Restauracja Europa powstała w 2000 roku, założona przez Piotra Gajdę i Gordiana Pieca. Nazwa grupy pochodzi od nazwy restauracji, mieszczącej się przy Placu Kościuszki 4 w Piotrkowie Trybunalskim – swego czasu najbardziej ekskluzywnego lokalu w okolicy, ze świetną kuchnią i przedwojenną tradycją. Miejsce od 2000 roku przestało istnieć jako lokal gatronomiczno-rozrywkowy, ale przez kilka lat po jego zamknięciu miały tam jeszcze miejsce pierwsze edycje Festiwalu Interakcje.
Grupa Restauracja Europa ma otwartą formułę członkowską, jej skład zmienia się w zależności od danej sytuacji, kontekstu chwili, projektów, w których biorą udział poszczególni członkowie. Trzon grupy stanowią Piotr Gajda i Gordian Piec, w akcjach grupy bierze udział m.in. Mariusz „Marchewa” Marchlewicz, Piotr Łaszek, Olga Nowakowska i Karina Poteralska.
Restauracja Europa porusza się w obszarze różnych mediów: performance, instalacja, fotografia, wideo, a także bardziej tradycyjnych, jak malarstwo czy rzeźba. Włącza w swoje działania również poezję. Cytując członków grupy: Kluczowym elementem tworzenia jest moment spotkania ludzi o różnej „urodzie” oraz miejsce prezentacji. Fundamentem funkcjonowania grupy Restauracja Europa jest otwarta formuła przynależności i aktywności. Grupowe działanie RE to symbolicznie ograniczona przestrzeń służąca do poznawania wzajemnych doświadczeń i zdolności interpretacji. Działanie indywidualne, to badanie zależności pomiędzy tym co wewnątrz i na zewnątrz, pomiędzy Ja jednostki i Ja grupy.
W sztuce Restauracji Europa odnajdziemy ślady praktyki dadaistycznej oraz działań Fluxusu. Najbardziej spektakularne są akcje performerskie grupy. Charakterystyczny, często wykorzystywany przez nich strój to czarne garnitury i krawaty. Tym stylem nawiązują do image bohaterów filmów Quentina Tarantino. Ważne w akcjach grupy są rekwizyty i elementy choreografii synchronizującej ruchy i gesty artystów. Tradycją grupy jest coroczny występ na Festiwalu Interakcje, którego są gospodarzami.